Ekonomi

VİOP’ta endeks kontratı haftaya yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) BIST 30 endeksine dayalı Şubat kontratı haftaya yüzde 0,5 artışla 5.634,75 puandan başladı.

Açılış seansında Şubat vadeli işlem sözleşmesi bir önceki seans kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 5.634,75 seviyesinden işlem gördü.

Cuma günü 5.550-5.720 bandında dalgalı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı önceki kapanışının yüzde 0,3 altında 5.606,25 puandan kapattı. Endeks kontratı akşam seansında 5.619,25 puana yükseldi.

Analistler, enflasyondaki dalgalanmaların arka plana itilmesiyle yatırımcıların resesyon riskine ilişkin gelişmelere odaklandığını ve politika yapıcıların bu anlamdaki açıklamalarının piyasalar için kritik öneme sahip olacağını belirtti.

Bugün başlayacak Davos Zirvesi’nden haber akışının takip edileceğini belirten analistler, veri gündeminde yurt içi bütçe dengesi ile Almanya ve Euro Bölgesi’ndeki ZEW ekonomik inanç endeksinin öne çıktığını kaydetti.

Analistler, bugün ABD’de tatil olması nedeniyle küresel piyasalarda işlem hacimlerinin düşük olabileceğine işaret ederek, endeks kontratında 5.550 puanın ana pozisyonda, 5.650 ve 5.700 seviyelerinin ise direnç konumunda olduğunu bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu